• ساعت : ۱۴:۳۱:۳۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ 
  • کد خبر : ۱۱۰۰۰۳
برگزاری كلاس‌های آموزشی- ترویجی توسط محققان معین مركز تحقیقات ابریشم در روستاهای تابعه شرق گیلان
هم‌زمان با فصل پرورش کرم ابریشم در استان گیلان، پیرو هماهنگی به‌عمل آمده میان مرکز تحقیقات ابریشم کشور و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌های لاهیجان و آستانه اشرفیه، برنامه‌های آموزشی- ترویجی ویژه بهره‌برداران پی‌گیری شد و با حضور جمعی از نوغانداران، مروجین مسئول پهنه‌های شهرستان مذکور و نیز تعدادی از کارشناسان ترویج منطقه کلاس‌های آموزشی به‌صورت متمرکز با هدف انتقال یافته‌ها و ارائه توصیه‌های ترویجی و نیز  پاسخ به مشکلات و مسائل فنی نوغانداران در مناطق موصوف برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ابریشم کشور، طی روزهای سوم و نیز سیزدهم خرداد سال‌جاری و در راستای برنامه‌های آموزشی مزبور، سرکار خانم مهندس افسانه مرآت از محققین معین این مرکز با همراهی آقای مهندس بیابانی، معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات ابریشم کشور به روستا‌های آزارستانکی و آهندان شهرستان لاهیجان اعزام شده و دوره آموزشی فشرده نوغانداری را برگزار کردند. محقق معین مرکز تحقیقات ابریشم ضمن بازدید از مراحل پرورش با استماع مشکلات بهره برداران، در خصوص آفات و بیماری‌های مهم شایع در منطقه توضیحات لازم را ارائه نمود. در این جلسه در خصوص چگونگی و زمان مناسب استفاده از آهک و پافسول (نوعی پودر ضدعفونی‌کننده بدن کرم ابریشم) در سنین مختلف لاروی، نکات مهم قابل توجه در زمان پیله‌تنی و نحوه صحیح جمع‌آوری پیله به نوغانداران مدعو، آموزش داده شد.

همچنین درمورخ 98/03/21  توسط محقق معین این مرکز  آقای سید اسماعیل حسینی امام به‌همراه کارشناس ناظر پهنه از  اماکن پرورش کرم ابریشم و توتستان‌های روستای امیر‌هنده در بخش کیسُم آن شهرستان بازدید به‌عمل آمد و  بهترین موعد شاخه‌گذاری، نحوه تشخیص پیله‌تنیدن و زمان دقیق برداشت مُنضم به سایر نکات مورد نیاز  نوغانداران به ایشان ارائه گردید.


امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0